Olimpiskais stadions Pnompeņā

Īsa vēsture un daži foto no Pnompeņas Olimpiskā stadiona.

Kā jau rakstījām iepriekš, mēs esam salīdzinoši nesen pārvākušies uz jaunu dzīvokli un tagad dzīvojam netālu no Olimpiskā tirgus, kas savu nosaukumu ir ieguvis no tā, ka atrodas netālu no Olimpiskā stadiona, kas, pretēji gaidītajam, savu nosaukumu nav ieguvis Olimpiādes dēļ, jo nekāda Olimpiāde Pnompeņā nav notikusi.

Vēsture

Olimpiskais stadions (jeb Nacionālais sporta kompleks) spēj uzņemt 50 000 skatītājus ar iespēju paplašināties līdz 80 000 (lai arī ko tas nozīmētu). Celts 1963. gadā un pabeigts 1964. Arhitekts Vann Molyvann ir tas pats, kas cēlis Independence monument. ir Tiek uzskatīts, ka stadions tika celts, lai uzņemtu 1963. gada Dienvidaustrumāzijas pussalas spēles, bet politisku apsvērumu dēļ šīs spēles tika atceltas. Ir zināms, ka stadions vairākkārt ticis izmantos, lai svinīgi uzņemtu ārvalstu delegātus, kā arī stadionā ir notikušas oficiālas valsts svinības ar karaļa uzrunām.

Interesants fakts par šo stadionu ir tāds, ka tas ir ticis izmantots arī 1966. gada FIFA (pasaules futbola čempionāta) ietvaros, kad kvalifikācijas posmā bija nepieciešams izspēlēt spēli starp Austrāliju un Ziemeļkoreju. Ziemeļkorejas diplomātisko attiecību dēļ bija jāatrod spēles vieta un Norodoms Sianuks, kas bija Kima Il-sunga sabiedrotais piedāvāja, ka spēle var notikt Pnompeņā. Spēli apmeklēja 40 000 skatītāju, kuri pēc karaļa uzdevuma bija sadalīti divās grupās – vieniem vajadzēja just līdzi Austrālijas komandai, bet otrai pusei bija jājūt līdzi Ziemeļkorejas futbola izlasei.

Sarkano khmeru režīma laikā stadions kalpoja kā vieta, kurā tika izpildīts nāvessods bijušās Khmeru republikas amatpersonām.

Šobrīd stadions vizuāli ir diezgan bēdīgā stāvoklī, bet tam apkārt notiek būvniecība, kurai šķiet nav nekāda sakara ar sporta funkcijām. Runā, ka kompānija, kas iegādājusies stadionu un zemi ap to nodarbojas ar jaunu biroju un dzīvojamo ēku celtniecību un neiegulda naudu pašā stadionā. Par spīti tam visam, stadionā ir iespējams lietot peldbaseinu, kā arī tam visapkārt ir vairāki sporta laukumi (dažādos pussabrukšanas un nesabrukšanas stāvokļos), kuros gandrīz vienmēr kāds kaut ko arī spēlē.

Centrālā ieeja, kas vedot uz 8000 vietu arēnu, kur notiekot volejbola spēles.

Šis volejbola laukums acīmredzami ir uztapināts patvaļīgi, tomēr šķiet, ka kalpo tik pat labi, kā īstais.

Lūk arī pats stadions. Apkārt skrienamie celiņi gan izskatījās diezgan bezcerīgi.

Baseina tablo.

Daiļlēkšanai ir atsevišķs baseins.

Kādu no šiem celiņiem es grasos tuvākajā laikā izmēģināt. Ja ūdens liksies gana tīrs un cena būs laba tad vajadzēs pārvarēt slinkumu un nākt uz regulārām peldēm.

By mikslatvis

Ikdienā es nodarbojos ar to, kas man pašam visvairāk patīk un es varu to darīt arī otrā pasaules malā. Es veidoju mājas lapas un brīvajā laikā blogoju un sekoju līdzi interneta parādībām. Kad internets ir izslēgts, man patīk fotografēt, braukt ar riteni cauri maziem Kambodžas ciemiem, lasīt grāmatas, laivot pa Latvijas upēm un gribētos kādu reizi paskriet, bet šeit ir mazliet par karstu.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *