Pčum Ben brīvdienas

20121016-223225.jpg

Katru gadu apmēram ap to laiku, kad Latvijā ir rudens brīvdienas arī mums Kambodžā ir vesela brīva nedēļā. Tiesa, šeit šīs brīvdienas attiecas uz visiem, nevis tikai skolniekiem. Gluži kā Latvijā lielie veikali ir slēgti tikai divreiz gadā – uz jauno gadu un Līgo (ja vispār tiek slēgti), tā šeit visi tuk-tuku vadītāji kā viens grib brīvdienas divreiz gadā – uz Pchum Ben svētkiem un Khmeru jauno gadu. Mans tuk-tuks, kas ikdienā ved mani uz skolu, bija devies mājās jau ceturtdienā – piektdien parstajā laikā pie mājas gaidīja, kāds viņa draugs, nevis viņš pats :) vēlāk arī viņš piezvanīja, lai pateiktu, ka devies uz “home-town”.

Kas tad Pčum Ben ir? Un ko īsti šajos svētkos dara? Vienā teikumā sakot – tie ir veļu svētki. Tā ir nedēļa, kad khmeri apmeklē tempļus un piemin mirušos.

Tradicionāli Pčum Ben ir 15 dienu reliģiskas svinības, kas sasniedz kulmināciju desmitā mēneša 15tajā dienā pēc khmeru kalendāra. Kas nozīmē, ka svētki katru gadu ir mainīgos datumos. Tiek minēts, ka khmeri piemin mirušos septiņās paaudzēs. Mūki lasot svētos rakstus “pali” valodā 24 stundas dienā bez gulēšanas. Tik pieņemts, ka šis ir tas laiks, kad atveras elles vārti. Pēc khmeru ticējumiem elles vārti atveroties reizi gadā – Pčum Ben svētku laikā. Laikā, kad elles vārti ir atvērti, mirušo spoki esot īpaši aktīvi, tāpēc dzīvie dodas uz tempļiem, lai ziedotu ēdienu mirušajiem, kas atgriezušies uz zemes. Tiek uzskatīts, ka šajā laikā daži spoki iegūst mūžīgo mieru, bet citi no elles iznākt tikai uz brīdi, lai pēc tam tur atgrieztos un turpinātu ciešanas. Bez turpmākiem paskaidrojumiem, tiek uzskatīts, ka radinieki, kas ir debesīs vai arī pārdzimuši, arī mielojas ar tempļos atstātajiem ziedojumiem.

Pčum Ben svētku laikā tempļos var redzēt ļoti daudz ziedotā ēdiena un khmeru ģimenes, kas meditē un skaita lūgšanas aizgājušajiem, lai pārliecinātos, ka ziedotais ēdiens pabaros aizgājušo garus. Tiek uzskatīts, ka ziedojumi iepriecinās aizgājušos un dāvās svētību dzīvajiem.

Pčum Ben svētku laikā, khmeru ģimenes sapošas un dodas uz tempļiem vismaz 3 – 4 reizes. Svētku beigās ir arī paredzēts pavadīt laiku ar ģimeni – lielākoties dodoties piknikā, ēdot, dzerot un svinot.

Lai gan izklausās ļoti nopietni – tie ir priecīgi svētki, visas lielākās pilsētas ir tukšas, jo vietējie devušies uz ārpus pilsētas pie savām ģimenēm, lai būtu kopā, atzīmētu svētkus un satiktu radiniekus.

Šī gada Pčum Ben svētkiem gan ir nelāgas beigas – svētku kulminācijas dienā ir miris Kambodžas Karalis Tēvs (90 gadu vecais Norodoms Sianuks). Tautā mīlētais karalis (karaļa bilde redzama turpat katrā mājā, katrā veikalā) nomiris no sirslēkmes Ķīnā, Pekinā. Paredzams, ka uz karaliskajām bērēm varētu ierasties 100 000 cilvēku.


Es esmu Zane un Japānā es strādāju par skolotāju. Šajā blogā rakstu par piedzīvojumiem, iespaidiem, domām un idejām, kas rodas dzīvojot otrā pasaules malā.

RELATED POST

INSTAGRAM
Ieskaties mūsu ceļojumos un ikdienā
Please Add Widget from here